Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Rekabet Kurulu’nun WhatsApp hakkında soruşturma başlatması

Rekabet Kurulu’nun, WhatsApp iletişim platformunun kullanım koşullarındaki yeni güncellemesi sonrası soruşturma başlatmasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Rekabet Kurulu’nun re’sen harekete geçmesi olumlu bir gelişmedir” dedi.

         Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

Facebook firmasına ait WhatsApp iletişim platformunun kullanım ve gizlilik koşullarındaki yeni güncellemesinin 8 Şubat 2021’de yürürlüğe gireceği, bu güncellemeye göre; kullanıcıların her türlü verisi, Facebook ile paylaşılabileceği, bu koşulları kabul etmeyen kullanıcılara verilen hizmetin de bu tarihte sonlandırılacağı kamuoyuna duyurulmuştur.

Yeni güncellemenin Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcıları kapsamaması, AB ülkelerinin hukukuna uygun çalışmayı taahhüt eden sosyal medya firmalarının, konu Türkiye olunca yan çizmeleri ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri hiçe saymaları, kullanıcılarda yoğun endişe ve tepki oluşturmuştur.

Ülkemiz kamuoyunda oluşan bu tepki karşısında, firma tarafından 11.01.2021 tarihinde yapılan açıklama ile verilerin güvenliği konusundaki uygulamanın değişmediğine ilişkin açıklama yapılmış ise de, firmanın bu açıklaması kamuoyunu ikna etmekten uzaktır.

Gün içinde Rekabet Kurumu tarafından WhatsApp iletişim platformunu işleten Facebook INC.,Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc., WhatsApp LLC firmaları hakkında re’sen soruşturma başlatılmıştır. Rekabet Kurulu’nun re’sen soruşturma başlatmış olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor ve toplumun tepkisini dikkate alan bu yaklaşımı tebrik ediyoruz.

Ülkemiz hukukunu hiçe sayarak faaliyet yapmaktan vazgeçmeyen adı geçen firmaların, kullanıcılara sundukları tüm hizmetler bakımından bir adım daha atılarak, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da öngörülen yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa bu hizmetlerin erişiminin engellenmesine yönelik ilgili kamu kuruluşlarına çağrıda bulunuyoruz.

Öte yandan Tüketici Birliği Federasyonu tarafından 11.01.2021 tarihinde yapılan açıklama ile WhatsApp iletişim platformu kullanıcılarını da, protesto etmeye, alternatif platformlara geçmeye, WhatsApp ve Facebook uygulamalarını kullanmayarak, bu sürece tepki göstermeye ilişkin yapılan çağrımızı yineliyoruz. Hiçbir firma tüketiciden daha güçlü değildir.

Facebook firmasına da, yanlış uygulamasından geri dönmek, çifte standart yaklaşımını terk etmek ve Türkiye Cumhuriyeti hukukuna uygun şekilde faaliyetlerini yürütmek zorunda olduğunu bir kez daha güçlü şekilde anımsatıyoruz.

Mehmet Bülent Deniz
Genel Başkan