Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Gıdaya ‘gizli zam’ yapanlara ceza yolda

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, özellikle gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltma yoluyla tüketicileri mağdur eden gizli zam uygulamalarının önüne geçecek düzenlemeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Pekcan, Ticaret Bakanlığının “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, yönetmelikle gıda, temel tüketim, kozmetik ve temizlik ürünlerinde yapılan gramaj oyunlarına idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

AMBALAJ YANILTICI OLMAMALI

Bu durumun, tüketicilerin ekonomik çıkarlarında kayba neden olacak nitelikte olduğu değerlendirildiğinden tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve yanıltılmalarının önüne geçmek amacıyla düzenleme yaptıklarını anlatan Pekcan, tüketicilerde değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlamaların her halükarda aldatıcı ticari uygulama sayılacağını ve bunlara 114 bin 326 liraya varan idari para cezası uygulanacağını aktardı. Yapılan düzenleme ile üreticilerden ürünün gramajının düşürüldüğü durumlarda tüketicilerin bu değişikliği kolayca fark edebileceği önlemleri almasını beklediklerini vurgulayan Pekcan, “Bu düzenleme ile hem tüketicilerimiz hem de söz konusu uygulama nedeniyle haksız rekabete maruz kalan dürüst esnaf ve tacirlerimiz korunmuş olacaktır” dedi.

TÜKETİCİLER DESTEK VERDİ

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Üyesi ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz yapılan düzenlemenin olumlu olduğunu söyledi. Tüketici Postası’na konuşan Deniz, firmaların açıkça zam yaparak satışlarının düşmesini engellemek için ambalajda değişiklik yapmadan ürünü gramajını eksiltmek suretiyle gizli zam yaptıklarını ifade etti. Deniz, “Özellikle gıda ürünlerindeki pahalılık ile mücadele kapsamında alınan önlemlere yenisi eklenmiştir. Tüketicilerin gramaj hilesi ile gizli zam yapan firmaları Ticaret Bakanlığı Reklam Kuruluna şikayet etmeleri halinde, firmalara ağır cezalar uygulanacaktır” diye konuştu.

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/haber/gidaya-gizli-zam-yapanlara-ceza-yolda-231692