Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Bankaların Kredi Kartı Oyunu

Bazı bankalardan, kredi çekerken veya hesap açtırırken aidatlı kredi kartı şartı koşulduğuna veya tüketicinin haberi olmadan adresine kredi kartı gönderildiğine dair yoğun şikayetler almaya başladık.

Banka müşteri hizmetleri hesap açtırırken veya kredi çekerken “kurallarımız gereği kredi kartı veriyoruz, kullanmadığınız taktirde hiç bir ek masraf olmayacağı” belirtiliyor. Veya sözleşme imzalanırken dosya arasına sıkıştırılan bazı maddelerle tüketiciler kredi kartını kabul etmiş gibi görünüyor. Tüketici, kullanmadığı kredi kartını üzerinde taşıması için herhangi bir neden yoktur. Ekstreye gelen aidattan yani habersiz borçtan, tüketicilerin pek çoğunun haberi olmadığından dolayı takip ve icralık olabiliyorlar. Bu nedenle kullanılmayan kredi kartı kesinlikle iptal edilmelidir.

Öncelikle tüketiciler imzaladıkları evrakları çok iyi incelemeli ve kredi kartına ait sözleşmeyi kesinlikle imzalamamalıdır. Çünkü bankalar savunmalarında müşterilerin habersiz bir şekilde imzaladıkları sözleşmeyi delil olarak sunacaktır. Bunun yanında kredi çekerken veya hesap açtırırken aidatlı veya aidatsız kredi kartı istenmediği müşteri hizmetlerine açık bir şekilde bildirilmelidir. Ayrıca “bilgim ve talebim olmadan kredi kartı gönderilirse Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) şikayet edeceğinizi” söylemeniz faydalı olacaktır. BDDK’ya çağrı merkezi, e-şikayet ve CİMER kanallarından biri aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Son olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşlar kredi kartlarından yıllık üyelik ücretini yasal olarak alabiliyorlar. Ancak kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorundalar. Yıllık aidatlı kredi kartı olan tüketiciler, müşteri hizmetlerini arayarak aidatsız kart talep edebilirler. Bu talebi yerine getirmeyen kuruluşlar, BDDK’ya şikayet edilmelidir. Bunun yanında hiç bir kuruluş, avukat ve hukuk bürosu sizin adınıza kredi kartı yıllık aidatını geri alamaz. “Aidatlar geri alınıyor” gibi sosyal medya da verilen reklamlar dolandırıcıların oyunudur.

Nihat ALTAY