Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Tüketici Birliği Federasyonu Engelli Tüketici Hakları Komitesi’nden, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne ziyaret

Tüketici Birliği Federasyonu Engelli Tüketici Hakları Komitesi’nden, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne ziyaret

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen Engelli Tüketici Hakları Projesi kapsamında, Engelli Tüketici Hakları Komitesi, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne (TOFD) ziyaret gerçekleştirildi.

TOFD Başkanı Semra Çetinkaya ile görüşen komite üyeleri Cavit Doğan, Ceylan Malgıt ve Av. Merve Kukul, yürütmekte oldukları proje kapsamında sunum yaptılar.

Engelli yurttaşların tüketici hakları konusunda ilk çalışma ve raporlamanın 2003 yılında hazırlandığını belirten komite üyesi Cavit Doğan; “hazırlanan ilk rapor sonrası engelli yurttaşlarımızın tüketici olarak hakları konusunda ilk kez farkındalık oluştu ve sonrasında engelli tüketicilerin koşullarına ilişkin çok sayıda mevzuat düzenlemesi gerçekleştirildi” dedi.

Aradan geçen 18 yılın sonunda, Tüketici Birliği Federasyonu olarak raporlamanın güncellenmesi, mevcut uygulamaların tespiti ve yeni hedeflemelerin yapılması için yeni bir proje başlattıklarına işaret eden Doğan, bu kapsamda engelli örgütlenmeleriyle bir araya geldiklerini, proje kapsamında yapılacak çalışmalar sonunda Engelli Tüketici Hakları çalışmasının 3 Aralık 2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

TOFD Başkanı Semra Çetinkaya da, yapılan ziyaret ve projeden dolayı memnuniyet duyduklarını, proje kapsamında TOFD olarak her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade etti.