Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

“Görme Engelliler, ürünlerin son kullanma tarihine ulaşamıyor”

“Görme Engelliler, ürünlerin son kullanma tarihine ulaşamıyor”

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen Engelli Tüketici Hakları Projesi kapsamında, Engelli Tüketici Hakları Komitesi, Altı Nokta Körler Derneği’ni ziyaret etti.

TBF Tüketici Hakları Komitesi üyeleri Cavit Doğan ve Ceylan Malgıt, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Ziya Özdem ve Mali İşler Sorumlusu Ömer Avşar ile toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantıda, Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen Engelli Tüketici Hakları Projesi hakkında bilgi veren komite üyeleri, 3 Aralık 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanacak çalışma için işbirliği ve dayanışma beklediklerini ifade ettiler.

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Ziya Özdem de, derneğin 1950 yılında kurulduğu ve 33 şubesinin bulunduğunu belirterek, görmezlerin çevreye uyum haklarının korunması bu hakların genişletilmesi gerektiğine dair sorun ve beklentilerini ve yürütülen bu projeyi desteklediklerini açıkladı.

Altı Nokta Körler Derneği Mali işler sorumlusu Ömer Avşar da; sesli trafik ışıklarının her yerde yaygınlaştırılması, marketlerde barkod okuyucuların bulunması, alışveriş yapılırken fiyatları ve özellikle ürünlerin son kullanım tarihlerini öğrenebilecekleri bir barkod okuyucu sisteminin oluşturulması gerektiğine işaret etti.