Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi’nden Destek

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi’nden Destek

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen Engelli Tüketici Hakları Projesi kapsamında, Engelli Tüketici Hakları Komitesi üyesi ve Erzurum Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yavuzhan Cengiz, Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube yönetici ve üyeleriyle bir araya geldi.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından yürütülen Engelli Tüketici Hakları Projesi hakkında bilgi veren Cengiz, bu proje ile engelli tüketicilerin yaşadıkları sorunlar ve çözümleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Sadullah Efe, projeden duyduları memnuniyeti ifade ederek; “bir çok uygulama mevzuta uygun yapılıyor görünse de, pratikte kullanımları mümkün değil. Özellikle  market alışverişi, tek başına elektrikli sandalye ile mümkün değil. Raf aralıkları çok dar ve yüksekte olan ürünlere erişemiyoruz. Bir çok yerde, alışveriş merkezleri dahil olmak üzere, kahve ve lokantaların girişleri, lavabolar  elektrikli sandalye için uygun değil” dedi.

Engellilerin tek başına sosyal yaşam ortamlarından faydalanamadığını belirten Efe, bağımsız bir yaşam için yolların yapılmasının yeterli olmadığını, empati yapılarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret ederek, Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul Merkez şubesi ile de görüşerek, hazırlanacak rapor için dernek genel merkezlerinden destek isteyeceğini belirtti.