Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Tüketici güveninde kayıp devam ediyor

-Tüketici güven endeksi, Ağustos’ta bir önceki aya göre azalarak 78,2’ye inerken genel ekonomik durum beklentisi endeksi 83,2’den 75,3’e geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında 79,5’den 78,2’ye geriledi.
Tüketici güven endeksi normalleşme yaşanan Temmuz ayında da gerilemişti.


Düşüş istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Tüketici Güven Endeksindeki düşüşün istikrarlı hale geldiğini belirterek, “aylardır yaptığımız uyarılara karşın ekonomide gerekli önlemlerin alınmaması, ekonomideki kriz ve yoksullaşmayı derinleştirecektir” dedi.

Tüketici Güven Endeksindeki düşüşün, önümüzdeki altı ay boyunca tüketicin mal ve hizmet satın almaya ilişkin kararlarının olumsuz olacağına işaret ettiğini ve ekonomide uzun zamandır yaşanan olumsuz sürecin önümüzdeki aylarda, büyüyerek devam edeceğine işaret eden Deniz; “ekonomiye ilişkin aylardır belirttiğimiz öngörülerin gerçekleşmiş olması nedeniyle endişeliyiz. Birkaç ay önce Temmuz ayından itibaren zam yağmurunun başlayacağı uyarısında bulunmuştuk. Bu öngörümüz doğrulandı. Sonbahar ile birlikte zam yağmurunun sağanağa döneceği, tüketicinin satın alma gücünün daha da zayıflayacağı ve bu durumunda yüksek enflasyon için durgunluğa yol açacağını öngörüyoruz. Ekonomide kritik eşiğin hemen yanındayız. Ekonomiye ilişkin önlemler acilen yaşama geçirilmelidir” dedi.

Ceylan Malgıt

Tüketici Postası

https://www.tuketicipostasi.com/tuketici-guveninde-kayip-devam-ediyor/7301/