Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

25. Tüketici Konseyi

25. Tüketici Konseyi

25. Tüketici Konseyi 19.ağustos.2021 de Ankara'da Yapıldı

25.Tüketici Konseyi Ankara’da Yapıldı

T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 25.Tüketici Konseyi 19.Ağustos.2021 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Konseyde tüketicilerin harcama ve tasarruf davranışlarına da geniş yer verildi. Tüketiciler arasında internet üzerinden veya tele satış gibi mesafeli yöntemlerle harcama yapanların oranı %56.6 iken, diğer alışveriş yöntemlerini kullananların oranı %43.4 ile daha düşük seviyede kaldı.  İnternetten veya diğer mesafeli yöntemlerle alışveriş yapan kadın oranı %60,6 ile bu yöntemlerle alışveriş yapan erkek tüketici oranından daha yüksektir.

Tüketici Davranışları Hakkında Bilgilendirme 

Tüketicilerin aylık harcamaları içerisinde en yüksek payı %55.8 oranla konut kira ve ısınma harcamalarının yer aldığı görülmüştür. İkinci sırada gıda/alkolsüz içecekler %21 oranlar yer alırken, %12.2 oranla giiyim harcamaları 3. Sırada yer almaktadır.

Konuşmacılardan Tüketici Birliği Federasyon Başkanı ve Reklam Kurulu Üyesi  Mehmet Bülent Deniz, geçtiğimiz günlerde çıkan orman yangınlarında yangın tüpleri, yanmaz eldiven ve yanmaz elbise gibi ürünlerin bir anda fahiş fiyatla satılması sonucu harekete geçen Haksız Rekabet Kurulunun denetimi sonucunda 65 firmaya idari yaptığım kararı aldırıldığını belirtti.