Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Emek, meslek ve tüketici örgütlerinden sendika düşmanı Yemeksepeti’ne boykot çağrısı

Yemek Sepeti Boykot Basın Açıklaması

Yemek Sepeti Boykot Basın Açıklaması

Yemeksepeti’ndeki sendika düşmanlığına karşı emek, meslek ve tüketici örgütleri bir araya gelerek boykot çağrısı yaptı. Çağrıya Nakliyat-İş’in yanı sıra eyleme DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN, Tüketici Birliği ve Tükoder ve Tüketici Birliği Federasyonu katıldı.

Yemeksepeti işçileri, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başlayınca patron Nevzat Aydın’ın da saldırıları başlamıştı. İşveren sendikanın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti’ni Taşımacılık İşkolunu, 10 nolu Ticaret, Eğitim, Büro İşkolu olarak değiştirmiştir. Bunun sonucu 2000 Nakliyat- İş Sendikası üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştü. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı da şu ana kadar bu sürece müdahale etmedi. Sendikanın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da 8 ay geçmesine rağmen sendikaya gönderilmemiştir.

Yemeksepeti’nin bu sendika düşmanı tavrına karşı emek, meslek ve tüketici örgütleri ortak bir boykot çağrısı yaptı. Nakliyat-İş’in yanı sıra eyleme DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN, Tüketici Birliği ve Tükoder ve Tüketici Birliği Federasyonu katıldı.

Kaynak: https://sendika.org/2021/09/emek-meslek-ve-tuketici-orgutlerinden-sendika-dusmani-yemeksepetine-boykot-cagrisi-632425/