Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Yemeksepeti boykotu siparişleri düşürdü

Nakliyat-İş Sendikası, Yemeksepeti/BanaBi işvereninin, çalışanların iş kolunu değiştirerek 2000 işçinin üyeliklerini düşürerek başladığı sendika karşıtı tutumuna karşı boykot çağrısı yapmıştı.

EMEK SERVİSİ

Yüz binlerce üyesi bulunan Tüketiciler Birliği Federasyonu, Tüketici Derneği (TÜKODER), DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN gibi işçi ve kamu çalışanları sendikaları, konfederasyonları, meslek örgütleri, tüketici birlikleri, federasyonlarının desteğiyle devam eden boykot çağrısı devam ediyor.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre boykot çağrısının ardından başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa Antalya illerinde, Yemeksepeti/BanaBi ve Valelerdeki siparişlerde yüzde 30 düşüş yaşandı.

HİLE SEPETİ

Sendikadan yapılan açıklamada Yemeksepeti’nin “indirim yağmuru” adı altında müşterileri aldattığının Ticaret Bakanlığı müfettişlerince tespit edildiği ifade edildi. Açıklamada ürün ve hizmetin fiyatına zamlar yapıp, sonrasında yüzde 50 indirim yapıldığı, reklamlarla müşterileri aldattığının tespit edildiği ifade edildi.

Yemeksepeti’nin boykotu kırmak için televizyon kanallarına, sosyal medyaya, ilk siparişte indirim, 30 TL indirim kuponları, yeni indirimlerle ilgili reklam üzerine reklamlar verdiğine işaret edilen açıklamada bunlara rağmen boykotun etkili şekilde sürdüğü vurgulandı.

Asgari ücretin biraz üzerinde olan aylık ücretler, çalışanları birbiriyle yarıştırarak prim usulü çalıştırma her an karşılaşılabilecek kaza, sağlık açısından boyun, bel fıtığına yakalanma risklerine dikkat çekilen açıklamada Yemeksepeti işçileri ve moto kuryelerin örgütlü olduğu, haklarını kazanacakları yinelendi.

‘NEYLE GİDERSEN GİT’

Motokuryeler yoğun çalışma koşullarından ve yöneticilerin tavrından şikayetçi. Bir motokurye isyanını şöyle dile getirdi:

“Bizleri diğer depolarda iş olmadığı halde desteğe gönderiyorlar. Geçen gün depoya desteğe gittim. Vardiya saatinde motor lastiği patladı başka bir motorla devam ettim. Vardiya saatimin bitmesine yarım saat kala kendi depoma dönüp hesapları kapatmam gerekiyordu ve orda depoya motorla dönmeme müsaade etmediler. 4.5 km yolu 45 dk yürüyerek gittim. Bana, neyle gidersen git dendi. Takım liderleri bizi tutanakla, desteğe göndermekle, argo ve tehditvari konuşarak huzursuz ediyorlar. En basit örneği… Bir yönetici, bölge müdürü, ‘Su yoksa git tuvalet çeşmesindeki suyu iç.’ der mi? Bizleri insan yerine koymuyorlar. 8 saatlik çalışma zarfında 1 adet maskeyle çalışıyoruz. Mesailerimiz bizlere sorulmadan 3 saat uzatılıyor. Adil bir şekilde vardiya yazılmıyor.”

Aynı motokurye, “İnsan gibi, huzurlu, alın terimizle ekmek götürmenin derdindeyiz. Çoğu motorcu arkadaşımız bu nedenlerden morali bozuk 2 teker üstünde çalışıp kaza yapıyor.” diyerek seslerinin duyulmasını istedi.

Kaynak: https://aydinlik.com.tr/yemeksepeti-boykotu-siparisleri-dusurdu-260381