Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

SERPME KAHVALTI KÜLTÜRÜ GIDA İSRAFININ BAŞINI ÇEKİYOR

Serpme kahvaltı kültürü, Türk yeme alışkanlıklarının önemli unsurlarından bir tanesi. Özellikle son yıllarda popülerliği artan kahvaltı salonlarıyla birlikte serpme kahvaltı alışkanlığı değişiyor ve gittikçe yaygınlaşıyor. Ancak bu kültürün bize verdiği zararın farkında mıyız?

Milyarlarca liralık kahvaltı çöpte!

Serpme kahvaltılar, Türk kahvaltı kültürünün vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi. Söğüş salata, peynir, zeytin çeşitleri ve yumurtaya ek olarak hamur işleri ve reçeller de kahvaltı sofrasının öneli bir parçası. Son yıllarda özellikle Beşiktaş ve Kadıköy’de artan kahvaltıcılarla bu ‘zengin’ kahvaltı sofraları bir sosyal aktivite haline de geldi. Ancak çeşitliliğin çok olduğu bu serpme kahvaltılar, gıda israfının en çok yapıldığı öğün oluyor. Bir işletme sahibinden aldığımız bilgiye göre ortalama üç kişilik bir Van serpme kahvaltı sofrasında yaklaşık olarak 35 çeşit kahvaltılık bulunuyor. Nitekim işletme sahibi yiyeceklerin en az yarısının yenmediğini, ancak müşterilerin yine de bunu talep ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte, işletmelerin bu artık kahvaltılıkları geri dönüştürme konusundaki yetersizlikleri gıda israfının önüne geçilmesini engelliyor. Bu da yılda milyarlarca liralık kahvaltılığın çöpe atılması anlamına geliyor.

Küresel açlık kapıda

Küresel açlık sorunu her geçen yıl etkisini artırmaya devam ediyor. Uzun süredir üzerine araştırma yapılan bu sorun, iklim krizinin de etkilerini daha şiddetli göstermesiyle birlikte yeniden tartışmaya açıldı. Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu adlı rapora göre, 2019 yılında açlık çeken kişi sayısı 690 milyona ulaştı. 2018 yılıyla kıyaslandığında açlık çeken kişi sayısının 10 milyon kişi arttı. Bununla birlikte, iklim değişikliğine bağlı olarak yaygınlaşan kuraklık probleminin de küresel açlık sorununu önümüzdeki yıllarda derinleştireceğini gösteriyor. Bu noktada, bireysel gıda israflarımızın ise açlık sorununun tetikleyicilerinden bir tanesi olduğunu görüyoruz. ‘Göz doyurma’ amacının daha ön planda olduğu serpme kahvaltı kültürü de bu sorunun bir parçası durumunda. Yıldan yıla açlık çeken nüfusun artması, Birleşmiş Milletler’in 2030 yılında açlığı sıfıra indirme planının imkânsızlığını açığa çıkarıyor.

Erva Deniz