Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Kargo Kayıplarında Tüketici Mağdur Ediliyor

Kargo Gönderirken ve Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketici şikayetlerinin hiç eksilmediği ve Tüketici Hakem Heyetlerinin en çok meşgul edildiği konuların başında kargolarda yaşanan mağduriyetler gelmektedir.

Kargo firmalarının aldığı ücretler fahiş oranda iken işlerini belirli bir disiplin ve düzen içerisinde yapmamaktadırlar. Bunun nedeni ise denetimsiz olmalarından ve tüketicilerin hak aradıkları kurumlardan çıkan olumsuz kararlardan kaynaklanıyor.

Kargo firmalarından farklı farklı şikayetler alıyoruz. Hepsinden önemlisi son günlerde kargoların kaybolması ve kaybolan kargolardan dolayı oluşan mağduriyetlerin giderilmemesine acil bir şekilde önlem alınmalıdır.

Örnek olarak tüketici ikinci el televizyonunu Erzurum’dan İstanbul’da ki akrabasına kargo ile gönderiyor. Kargo formunda televizyon belirlenerek paketleniyor. İstanbul’da ki bayiye teslim edilen kargo, alıcının ismine değil de kargo ile alakası olmayan başka birine teslim ediliyor. Gerçek alıcı kargoyu teslim almaya geldiğinde bayi tarafından “kargonuzu teslim aldınız” deniliyor. Sonrasında kargo bayisi hatasını kabul ederek kargonun başka birine teslim edildiğini kabul ediyor. Ancak gönderici ve alıcının tüm çabasına rağmen kargonun içeriğinde ki televizyonunun çalışır durumda olduğu, markası, modeli belirlenemediğinden gönderici eli boş bir şekilde mağdur ediliyor. Bu durumda kargonun içeriği hakkında ispat ve kesin kanıt olmadığından dolayı Tüketici Hakem Heyetinden de olumsuz karar çıkıyor. Kargo bayilerinde telefon, ev eşyası, peynir, elektronik eşya, giyim gibi kaybolup da sonuç alınamayan ve işini düzgün yapmayan bayilerin hatasının faturasının göndericiye kesildiği yüzlerce örnek yazabilirim.

 

Buradan sormak istiyorum. İçinde pek çok özel eşyası bulunan vatandaşın 36 kiloluk bavulunun kayıp edilmesinden dolayı mağdur olan vatandaşın suçu, günahı nedir? Neymiş bavulun içerisindekiler ispat edilemiyormuş. Tüketiciler kargo ile ürün gönderirken paketlemeyi kargo bayisinde fotoğraflandırarak yapsınlar. Telefon gönderiliyorsa IMEI numarasını ve faturasını kargo gönderim makbuzunda belirtsinler. Başka bir ürün gönderiliyorsa ispat edici fatura gibi kanıtlayıcı bilgileri eklesinler.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı tarafından bu konu hakkında düzenleme yapılmalı, kaybolan her kargoya değerine göre “kayıp hakkı” ödenmesi sağlanmalıdır. Gönderilecek kargo üç kategoriye ayrılarak düşük değer, orta değer ve yüksek değer şeklinde gönderilmeli, kayıp hakkının değeri bu kategoriye göre belirlenmelidir. Bu durumda kargonun değeri tam tespit edilmese dahi göndericinin mağduriyeti kısmı olarak giderilmiş olacak ve kargo firmalarının ciddiyetsiz çalışmaları cezasız kalmayacaktır. Birkaç ceza ödeyen bayi ise bundan böyle işini daha sağlam, daha profesyonel, daha ciddi yapacaktır.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son günlerde mobilya ürünlerinden dolayı da tüketicilerden çok şikayet almaya başladık. Sipariş edilen ürünün geç gönderilmesi, gönderilen ürünün farklı model veya farklı ebat olması, ayıplı üründen dolayı servisin gelmemesi, gelen servisinde sorunu tam olarak çözememesi gibi aldığımız şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor.

Öncelikle tüketicilerin aldığı mobilyadan dolayı mağaza ile yapılan sözleşmeye veya sipariş formuna tüm detayların ayrıntılı şekilde yazılması gerekiyor. Tüketiciler mobilya almak isterlerse mağaza içerisinde kaç gün içerisinde teslim edileceğine dair sözleşme mutlaka imzalanmalıdır. Rengini, ebatını, desenini ayrı ayrı sözleşmeye not ederek ürünün tesliminde yaşanacak sorunların önüne geçilebilir. Ürün teslim alınırken ezik, kırık, yırtık ve boya atmaları dikkatlice incelenmeli, öyle teslim alınmalıdır. Ayıplı bir şekilde teslim alınan bir ürünün sorumluluğu tüketiciye aittir.

 

Tüketicilerin aldıkları bir mobilya fatura tarihinden sonraki ilk altı ay içerisinde bir sefer dahi (kullanıcı kaynaklı olmayan) arıza verirse bu ürünün yenisi talep edilebilir veya ödenen ücret geri alınabilir. Bu durumda izlenecek yol; Önce servis aranarak ürünün arızasına bakılması istenmelidir. Servis 20 iş gününde tüketiciye cevap vermek zorundadır. Servisin baktığına dair rapor mutlaka alınmalı ve saklanmalıdır. Serviste bir sonuç alınamaz ise arızalı mobilyanın fotoğrafını çekerek, servis formu ve fatura ile Tüketici Hakem Heyetine müracaat edilebilir.

Nihat Altay