Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Yerli Malı Haftası: “Yabancı ürün almıyoruz, yerli malı alacak paramız zaten yok”

Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası’na dair açıklama yapan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz “Bu yıl; yabancı ürün almıyoruz, yerli malı alacak paramız zaten yok” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 1929’dan bu yana yerli malı kullanılmasını özendirmeye yönelik olarak çeşiti etkinlikler düzenlenen “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası’na dair açıklama yaptı. Ekonomik kriz ve yoksullaşmaya vurgu yapan Deniz, “Bu yıl; yabancı ürün almıyoruz, yerli malı alacak paramız zaten yok” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz’in açıklaması şöyle:

“Kurtuluş Savaşı sonrası, ülke ekonomisinin canlanması ve kalkınma için yabancı ürün yerine, yerli malı kullanılmasını özendirmeye yönelik olarak, 1929 yılından bu yana yerli malı haftası etkinlikleri yapılmaktadır. Bu yıl 12-18 Aralık 2021 haftası, yerli malı haftasıdır.

Bir süreden beri Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası adıyla gerçekleştirilen bu etkinlikte, 2021 yılı için 85 milyon olarak tam katılımla, fiilen kutlama yapmaktayız.

Son bir ayda ülke ekonomisinde boyutları giderek büyüyen kriz, derinleşen yoksulluk nedeniyle halkımız zaten tutumlu bir şekilde yaşamayı öğrenmiş; faturaları ödeyemediği, giderleri karşılayamadığı için elektrik, su, doğalgaz kullanımını bir kenara bırakmış, gıdasını tek öğüne düşürerek, tutumlu olmanın güzel örnekliğini vermeye başlamıştır.

Etkinliği unsurları arasında yer alan yatırım için de; 19 yıldır, her şeyin kısa sürede düzeleceğine ilişkin vaatlerle yaşamayı öğrenen tüketicinin, yarınlara bu vaatler gölgesinde, hayali yatırımlar yaptığı da kuşkusuzdur.

85 milyonluk ülke, yabancı ürün satın almayarak ülke ekonomisine uzun zamandır zaten katkı yapmış, bu katkısını bu yıl daha da geliştirmiş, parası olmadığı için yerli malı da satın alamaz duruma gelmiştir.”