Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Kart Puanları Yıl Sonunda Silinecek mi?

Yılın son günleri yaklaştıkça “kredi kartında biriken puanlar silinecek mi?” gibi pek çok soru alıyoruz. Konu hakkında gerek kredi kartı, gerekse sadakat kartlarda biriken puanlar farklılık arz edebiliyor.

2020 yılının sonlarına doğru özellikle kamu bankaları ve bazı özel bankalar kredi kartı ve bankamatik kartlarında biriken puanların bir sonra ki yıla aktarılacağına dair mesaj gönderdiler. 2021 yılının sonlarında böyle bir mesaj gönderildiğine dair bilgi almadık. Ancak mesaj gönderilmese dahi biriken puanlar bir hak olduğundan bir sonra ki yıla aktarılması gerekiyor. Silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bazı puanlar kampanya başlangıcı ve bitiş tarihleri ile belirlenmişse o zaman puanlar silinebilir. Ancak kampanya başında mutlaka uyarı yapılması gerekiyor. Tüketiciler, mobil bankacılık üzerinden biriken puanlarını ve kampanya tarihlerini mobil bankacılık üzerinden kontrol ederek harcamalarını bu doğrultuda şekillendirebilirler. Kampanya dahilinde olmayıp da silinen puanlar oldu ise Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edilerek hak aranabilir.

Sadakat kartlara alışveriş esnasında yüklenen puanların ne kadar olduğunu pek çok tüketici bilmiyor ya da çoğu kez unutuluyor. Bu eksiklikten dolayı firmalar, yıl sonunda herhangi bilgi vermeden silebiliyor. Bu nedenle tüketiciler, alışveriş yaptıkları akaryakıt, market, gıda, giyim gibi firmalardan aldıkları sadakat kart puanlarını yıl sonuna kadar kullanmaları gerekiyor. Sadakat kartlarda biriken puanlar noktasında mutlaka kontrol edilmesinde fayda var. Çünkü bize gelen bilgiler ışığında bazı tüketicilerin kartlarında biriken puanların küçümsenmeyecek kadar yüksek miktar olduğunu hatırlatmak isterim.