Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Son 10 yılda elektriğe gelen zamlar pes dedirtti!

31 Aralık gecesi açıklanan doğal gaz ve elektrik zamları halkı çileden çıkardı. Dövizdeki düşüş nedeniyle marketlerden indirim bekleyen hükümet, enerjiye büyük zam yaptı. İşte Son 10 yılda elektriğe gelen zamlar!

2022 yılının ilk gününde elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine yapılan zamları değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Son on yılda ekonomide gelinen nokta, ancak “felâket” olarak tanımlanabilir” dedi.

“Asgari ücret işçinin cebine girmeden buhar oldu”

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “20 Aralık 2021 tarihinde kurdaki düşüş sonrası Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, ekonomi yönetimi piyasaya; “kur düştü, indirim yapın” çağrısı yapmış ve uyarıda bulunmuşlardı. Bu çağrı ve uyarının karşılığının olmadığı, 2022 yılının ilk saatlerinde elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar ile ortaya çıkmıştır. Tüketiciye ulaşan tüm ürünlerin maliyet fiyatlarına doğrudan etki edecek enerji fiyatlarına yapılan bu zamlarla bir yandan indirim olanaksız duruma gelmiş, diğer yandan asgari ücret ve Ocak 2022’de kamu çalışanları ve emeklilere yapılacağı belirtilen yüksek oranlı (!) artışlar, tüketicinin cebine girmeden buhar olup uçmuştur. Mevcut iktidarın son on yıllık döneminin sonunda gelinen nokta, ancak felâket olarak tanımlanabilir.” dedi.

01.01.2011-01.01.2022 tarihlerine ilişkin on yıllık rakamlar, gerçek tabloyu ortaya koymaktadır:

 

Kaynak: https://dogruhaber.com.tr/haber/803736-son-10-yilda-elektrige-gelen-zamlar-pes-dedirtti/