Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Zamlı faturaları şikayet edin!

EKONOMİ SERVİSİ
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), milyonlarca elektrik abonesini, son gelen faturaların itirazı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya başvurmaya çağırdı. “Faturanızı EPDK’ya nasıl şikayet ederiz?” başlıklı bir video mesaj paylaşan TBF Genel Başkanı Av. Mehmet Bülent Deniz, “Elektrik mi yakıyoruz, elektrik mi canımızı yakıyor? Milyonlarca abone bunu soruyor. Zamlı faturalar gelince gözlerimiz açıldı.” ifadelerini kullandı.

OTURDUĞUN YERDEN ŞİKAYET
Federasyonun yayınladığı içeriğe göre fatura aboneleri, telefon veya bilgisayarlarından “https://tuketici.epdk.gov.tr/EPDK.BE/” adresine girerek çıkan formu doldurduklarında cep telefonlarına bir onay kodu gelecek. Gelen onay kodunu ekrana girerek daha sonra sol tarafta bulunan “şikayet” kutucuğuna tıklayan elektrik faturası aboneleri şikayet girişi kısmından taleplerini oluşturabiliyorlar. Böylece açılan formu dolduran aboneler, faturaları için şikayet talebini kurumu online olarak iletmiş oluyorlar.

ŞİRKETLER İSE KÂRINI ARTIRIYOR
Zamlı faturalar karşısında vatandaşların geliri erirken elektrik şirketleri ise hissedarlarına milyonlarca lira kazandırıyor. Örneğin Sabancı Grubu ve yabancı ortağının ana hissedarı olduğu elektrik dağıtımı ve perakende olarak satışını yapan Enerjisa’nın faaliyet raporlarını incelediğimizde konsolide net kar; 2019’un ilk 9 ayında 789 milyon 940 bin TL, 2020’nin ilk 9 ayında 1 milyar 346 milyon 888 bin TL ve 2021’in ilk 9 ayında 1 milyar 504 milyon 56 bin TL oldu. 2020 yılı ilk 9 aylık faaliyet raporuna göre, 2019 karından hisse senedi sahiplerine net yüzde 51 brüt yüzde 60 olmak üzere 708 milyon 641 bin TL kar payı ödenmesine karar verildi. 2021 yılı ilk 9 aylık faaliyet raporuna göre de, 2020 karından hisse senedi sahiplerine yüzde 96 brüt yüzde 81.60 net olmak üzere 1 milyar 133 milyon 826 bin TL kar payı dağıtılmasına karar verildi. Gedik Yatırım’ın 8 Şubat 2021 tarihli açık kaynak olarak erişilebilen şirket raporuna göre, söz konusu şirketin özsermaye karlılığı 2019’da yüzde 16 iken 2020’de (tahmini) yüzde 23, 2021’de yine tahminen yüzde 21 ve 2022’de tahmini yüzde 26 olarak hesaplandı.

KIŞ BİTECEK DESTEK GELECEK
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, 4 milyon haneye 450 ile bin 150 lira arasında ısınma desteği yapılacağını duyurdu. Cumartesi gecesi Twitter’dan bilgilendirme mesajı paylaşan Bakan Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini ve şubat ayının ikinci yarısından itibaren başvuruların yapılabileceğini, martın ikinci yarısından itibaren de ödemelerin yapılacağını anlattı. Buna göre kış bittikten sonra vatandaşa doğal gaz desteği verilecek.

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Yanık, ödemenin hak sahibinin PTT kartına yatırılacağını bildirdi. “Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak.” diyen Bakan Yanık, “Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz.” mesajı verdi.

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr/haber/zamli-faturalari-sikayet-edin-271990