Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

AZ İNDİRİM ÇOK BİNDİRİM

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan KDV indirimi, halkı gıda fiyatlarında haklı olarak indirim beklentisine soktu. Ancak daha önce kur artışını bahane ederek fahiş oranda zam yapan zincir marketler, KDV indiriminden hemen önce fiyat yükseltip daha sonra da KDV indirimi diyerek etiket fiyatlarını bir öncekine çekti. Halkın aklı ile alay eden fırsatçılar, önce bindirim sonra da indirim yaptı. Kamuoyu, hükümetin halkın cebine göz diken bu fırsatçılara karşı caydırıcı tedbirler almasını bekliyor.

Temel gıda ürünlerindeki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüleceğinin açıklanmasının ardından bazı zincir marketler temel gıda ürünlerine zam yaptı. KDV indiriminin yürürlüğe girmesiyle birlikte ise aynı marketler ‘indirim’ yaptıklarını iddia etti.

KDV indirimine sevinen vatandaşların hevesi kursağında kaldı. Zincir marketler fiyatlara önce bindirim sonra indirim yaptı. İşte KDV indirimi öncesi ve sonrası sıvı yağ, yumurta, ve şeker fiyatları…

ÖNCE BİNDİRİM SONRA İNDİRİM!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülecek’ açıklamasının ardından bazı marketler etiketleri yukarı yönlü ‘güncellemeye’ başladı. Vatandaşın cebine girecek 3 kuruşa göz diken marketler temel gıda ürünlerinde yüzde 10’u bulan zamlar yaptı.

KDV indiriminin açıklanmasından bir gün önce 38,9 TL olan yumurta fiyatını 45,9 TL’ye çıkaran zincir marketlerden biri daha sonra KDV indiriminin uygulanacağını market kapılarına astığı ilanla duyurdu. Vatandaşlar yüzde 7’lik indirim öncesi bindirim yapan markete tepki gösterdi.

BAŞROLLERDE ZİNCİR MARKETLER VAR

Geçen yıl 60 liraya satılan 5 litrelik sıvıyağ, dolar kurundaki yükselişle birlikte zincir marketlerde 120 liraya kadar çıkmıştı. Dolardaki düşüşle birlikte ayçiçek yağı fiyatları da 109 liraya kadar düşmüştü. Ancak KDV indirimi öncesi zincir marketler yine vatandaşın cebine göz dikerek yağ fiyatlarına da zam yaptı. Yapılan zamla birlikte 5 litrelik ayçiçek yağı 109 liradan 120 liraya çıkarıldı. KDV indiriminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte 5 litrelik ayçiçek yağı 111 lira oldu.

KDV İNDİRİMİ ŞEKERDE EKSİK UYGULANDI!

Bazı zincir marketlerde 5 kilogramlık toz şekeri 49,90’dan satılırken yüzde 7’lik KDV indirimine rağmen şeker fiyatlarının yüzde 6,81 düşürüldüğü görüldü. Buna göre 5 kilogramlık toz şekerin fiyatı 46,50 lira oldu.

FİYATLARI GÜNCELLİYORLAR!

Bir zincir marketin online satış sitesinde ise “Bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan Gıda KDV indirimi için fiyatlarımızda güncelleme yapmaktayız. Bu sebeple gıda ürünlerimizde geçici olarak sipariş alımını kapatmış bulunmaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” açıklamasına yer verildi.

“HİÇBİR ÜLKEDE GIDA FİYATLARINDA AYLIK %11 ORANINDA YÜKSELME OLMAZ”

Yaşanan fahiş zamları gazetemize değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Hiçbir ülkede gıda fiyatlarında aylık %11 oranında yükselme olmaz. Bu hiper enflasyon demektir. Tüketiciler çok ciddi mağduriyet yaşıyor, arkadaşlarımızı her gün marketlere yönlendiriyoruz marketlerin kasalarında müşteriyle kasiyerler arasında devamlı tartışmalar yaşanıyor. Tüketiciler haklı olarak bir hafta önce bir poşeti 100 tl’ye doldururken bu hafta niye 150 TL diye serzenişte bulunuyor.” Şeklinde konuştu.

“GIDA FİYATLARINDAKİ KDV İNDİRİMİ OLUMLU BİR ADIM AMA YETERLİ BİR ADIM DEĞİLDİR”

Hükümetin attığı KDV adımının olumlu olduğunu, bununla beraber diğer ürünlerde de ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Deniz, “Gıda fiyatlarındaki KDV indirimi olumlu bir adım ama yeterli bir adım değildir. İlave olarak gıda ürünlerinin lojistiğini sağlayan akaryakıt otoyol ve köprü ücretlerinin belirli bir süre sıfırlanması gerekiyor. Aksi halde bu gıda fiyatlarıyla ne tüketici baş edebilir ne de Üretici ve satıcı bu işin altından kalkabilir. Enerji fiyatlarında yaşanan artış Türkiye’yi kısır bir döngüye sokmuştur, bir an önce bu hiper enflasyondan kurtulmamız gerekir. Hükümetin attığı KDV adımına devam etmesi gerekir, temizlik malzemelerinde ve diğer ürünlerde de buna devam etmesi lazım. Her ay yapılan zamlarla çok zor zamanlar geçiren tüketici nefes alamaz hale geliyor, bunun bir an önce durdurulup istikrarın sağlanması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.