Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Fırsatçı Emlakçılara Önlem Alınmalı

Son günlerde emlakçıların aracılık ettikleri gayrimenkullere yüzde 10 ila 30 arası komisyon koyup öyle satışa sunduklarına dair pek çok şikayet aldık. İkinci el alım satım platformunda ev sahibinin 285 bin lira yazdığı evi emlakçının 300 bin lira bedelle satışa sunması, satıcının 450 bin liraya satılmasını istediği eve 490 bin lira yazılması, bazı emlakçıların piyasadan yüzde 20 farkla ilan yayınlaması gibi pek çok şikayet almaktayız. Bunun yanında bazı ev sahiplerinin evlerinin değerini emlakçıların belirlediği ve fiyatları yüksek tuttuğu da bizlere gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Ülkemizde konut fiyatlarının fahiş oranda artmasının nedenlerinden bir tanesi de emlakçıların başı boş hareket etmesinden kaynaklanıyor. Aslında emlakçılık yönetmeliğinde yapılan değişiklikle önüne gelen emlakçı olamıyor. Ancak son günlerde üç harfli marketler gibi her köşe başında bir emlakçı açılıyor. Emlakçılık faaliyetlerinde yetki belgesi almadan hiç bir faaliyet yapılamadığı gibi ilan sitelerine de üye olunamıyor. Gerçi sosyal medya üzerinden verilen ilanlar sayesinde ilan verilen kurumsal sitelere gerek kalmıyor.

Emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekiyor. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamıyor. Ayrıca emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet yürütme yükümlülüğü var. Ülkemizde kaç emlakçının bu belgelere sahip olduğuna veya bu yeterliliklere sahip olunduğuna dair yapılan denetimler kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Emlakçıların aracılıkta hizmet bedeli üst sınırı yüzde 4’dür. Kiralamaya aracılıkta ise bir aylık kira bedeli alma zorunluluğu var. Gayrimenkulü satan ve satın alan tarafların her birinin satış bedeli üzerinden %2 oranında komisyon ödemesi bana göre çok yüksek bir rakam. Düşünsenize 700 bin liralık bir gayrimenkul satışında emlakçı 28 bin lira kazanacak. Görüştüğüm bazı müteahhitler, “emlakçılar sermayesiz ve zahmetsiz bir şekilde bizden daha fazla kazanıyor,” diyorlar.

Aracılık hizmetini profesyonelce yapan işletmelerin olduğunu biliyorum. Onlara bir sözümüz olamaz. Ancak onlarda içlerinde ki yetkisizleri veya fırsatçıları açığa çıkararak kendi yaptıkları işin güven vermesini sağlayabilirler.

Ek hizmet sunuyormuş gibi alıcıdan ve satıcıdan ek ücret talep edenler, yüzde 4 olan üst limitten daha fazla ücret isteyenler Tüketici Hakem Heyetlerine, satış fiyatlarında belirlenen faklı bir ücret ilana verildi ise Ticaret İl Müdürlüğü’ne şikayet edilebilir.

 

Nihat Altay