Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Banka borcunu ödeyemeyen tüketici sayısı arttı

İstanbul, 29.03.2022

Banka borcunu ödeyemeyen tüketici sayısı yüzde 203 arttı

Kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödeyemeyen tüketici sayısındaki artışı değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “bir iki ay içinde, çok sayıda eve icra memurları gelmeye başlayacaktır” dedi.

 Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre; Ocak 2021’de bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketici sayısı 73.380 iken, Ocak 2022’de 222.051’e yükselmiştir. Bu sayılar, yasal takibe düşen tüketici sayısında yüzde 203 oranında artışa işaret etmektedir.

Tüketicilerin bankalara olan borçları Ekim 2021’den itibaren alarm vermeye başlamıştır. Salgın döneminde bankaların yasal takibe geçme sürelerini, 90 günden 180 güne çıkaran uygulamanın sona ermesinin ardından; ekonomide başlayan kaos ortamı, tüketicilerin banka borçlarını ödeme yeteneklerini aşındırmaya başlamıştır.

Özellikle gıda, ulaşım, iletişim ve benzeri temel tüketim harcamalarında yaşanan yüksek oranlı fiyat artışları nedeniyle tüketicilerin yaşamsal gereksinimlerini karşılamak için kredi kartı kullanımını arttırmaları ve bireysel kredi kullanmak zorunda kalmaları borç stokunu artırmıştır. Ekonomideki düzelmenin gerçekleşmemiş olması ve tüketicinin alım gücünde artış kaydedilememesi nedeniyle kullanılan kredi ve kredi kartı ödemelerindeki aksamalar hızlı bir artış eğilimine girmiştir.

Tüketicilerin alım gücünde acilen iyileşme sağlanamaması durumunda, Nisan 2022’de yasal takibe düşecek borçlu sayısının bir milyon civarında olacağı öngörülmektedir. Bir milyon tüketicinin evine icra memurlarını gelmesi, aileleri ile birlikte en az beş milyona yakın nüfusun bu olumsuzluktan etkilenmesi anlamına gelmektedir.

 

Toplumsal huzurun olumsuz şekilde etkilenmemesi için, ekonomi yönetiminin acil önlemler alması gereklidir.

 

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan