Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Şimdi de “tahliye sözleşmesi”

Kiracılarla ev sahipleri arasında haksız tahliyeler gündemde. Son dönemde ise ev sahiplerinin tahliye için kullandıkları yöntemlerden biri de tahliye sözleşmesi. Peki, kira sözleşmesi imzalarken mağduriyet yaşamamak için nelere dikkat etmeli? CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, detayları Avukat Mehmet Bülent Deniz’e sordu.

Türk hukukunda çok uzun süredir kiracının kiralayana karşı korunması ilkesi benimseniyor. Ancak kiracı korunamıyor, ev sahipleri her geçen gün farklı yollara başvuruyor. Tahliye taahhütnamesi de bunlardan biri. Konuyu CNN TÜRK’e değerlendiren Avukat Mehmet Bülent Deniz, şunları söyledi:

“KİRACIYI KOLAYCA TAHLİYE ETMEK İÇİN İMZALATILIYOR”

Bu günlerde sıkça gördüğümüz şey; kiralama anında kiraya veren kişilerin herhangi bir nedenle tahliye etmeyi arzu etmesi halinde bunu kolaylaştırmak için kiracıların elinden boş tarihli tahliye taahhütnamesi imzalattıkları görülmektedir.

“KİRACI ANCAK BELİRLİ KOŞULLAR SAĞLANIRSA ÇIKARILIR”

Türk borçlar yasasında kiraya verilen yerden çıkarılması ancak belirli koşulların sağlanmasıyla gerçekleşir. Örneğin kiracının kira parasını aksatması, kirasını zamanında ve düzgün ödememesi, kiraya verenin o konuta ihtiyacı olduğunu ispat etmesi dışında tahliye imkanı söz konusu değildir.

“SÖZLEŞMEDE TARAFLARIN KİM OLDUĞUNA BAKILMALI”

Kiralamak isteyen kişi mülkün kendisine kiraya verip vermediğini, mirasçı olup olmadıklarını, mirasçılar var ise hepsinin bu sözleşmeye taraf olup olmadıklarına dikkat etmek zorundadır.

Bir diğer nokta ise istenen depozito bedeli. Kiralayanın içinden kullanabileceği para, aylık kira bedeline göre hesaplanıyor. Bu da üç aylık kira bedelini geçemiyor.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/video/turkiye/simdi-de-tahliye-sozlesmesi