Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

Tüketicilere Uyarı: “Alışverişte birim fiyatı dikkate alın!”

Ekonomik kriz nedeniyle birçok üründeki gramaj veya miktar değişikliklerine karşı tüketicileri uyaran Tüketici Birliği Federasyonu üyesi Mardin Tüketici Koruma ve Bilgilendirme Derneği Genel Başkanı Musa Öztürk; “satın alma kararını birim fiyata göre vermek gerekir” dedi.

Mardin Tüketici Koruma ve Bilgilendirme Derneği Genel Başkanı Musa Öztürk konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

Ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle paketlenmiş ürünlerin birçoğunda gramaj veya miktarların farklılaştırıldığı gözlemlenmektedir. Artan fiyatlar nedeniyle satışların düşmemesini amaçlayan üretici ve satıcılar, temizlik, hijyen başta olmak üzere paketlenmiş ürünlerde gramaj veya miktarları azaltarak satışa sunmaktadırlar.

Ticari Reklam ve Ticari Haksız Uygulamalar Yönetmeliği’nin, A)Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar başlıklı bölümün 20. bendi gereğince; “Tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları” haksız ticari uygulama olarak değerlendirmekte ve idari yaptırım uygulanmaktadır.

1 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe giren bu düzenleme gereğince, ambalaj içindeki ürünün gramaj veya miktarının azaltılarak satışa sunulması durumunda, ürün ambalajının öncekinden farklı olması gerekmektedir.

Tüketiciye ürün sunan firmaların büyük çoğunluğunun bu düzenlemeye uygun olarak, ürün miktarını azaltmaları durumunda ambalaj tasarımını değiştirdikleri, ancak az sayıda bazı firmaların ise, ambalajı değiştirmeden aynı fiyattan, daha düşük miktarda ürünleri satışa sundukları gözlemlenmektedir. Ancak her iki durumda da, düzenlemeye uygun olsun olmasın alışveriş esnasında tüketicinin fiyat kıyaslaması yapabilmesi oldukça zorlaşmaktadır.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin 5/d maddesi gereğince, satışa sunulan ürün etiketlerinde, ürünün birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

Bu nedenle tüketicilerin hesaplı alışveriş yapabilmeleri ve gramaj, miktar farklılıklarına aldanmamaları için etiketlerdeki birim fiyatı dikkate alarak, fiyat ve ürün kıyaslamaları yapmalarında yarar bulunmaktadır.

Musa Öztürk

Genel Başkan