Tüketici Birliği Federasyonu

"Türkiye'nin Vicdanı"

85 milyonun icralık olmasını mı bekliyorsunuz?

Kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödeyemeyen tüketici sayısındaki artışı değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “aylar önce yaptığımız uyarı ne yazık ki gerçekleşti” dedi. 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından uzun süredir tüketicilerin banka borçlarındaki yükseliş ve yasal takibe düşen tüketici sayısındaki artışa dikkat çekilerek, Eylül ayından itibaren yasal takibe düşecek tüketici sayısının bir milyon sınırını geçeceği öngörüsü kamuoyu ile paylaşılmıştı. Nitekim açıklanan son veriler, bu öngörünün gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre; 2022 Ocak-Eylül döneminde, ödenemeyen kredi kartı ve bireysel kredi borcu için yasal takibe düşen tüketici sayısı 1.218.397 kişiye ulaştı. Bu sayı, geçtiğimiz yılın (2021 Ocak-Eylül) aynı dönemine göre yüzde 42,43 oranında artış anlamına gelmektedir. Yine 2021 Eylül ayında yasal takibe düşen tüketici sayısı 149.571 iken, 2022 Eylül ayında bu sayı, yüzde 21,44 artarak 181.640’a ulaşmıştır.

Tüketici Birliği federasyonu Tüketicinin Nabzı Çalışma Grubu tarafı, 2022 Temmuz ayında gerçekleştirilen “Cüzdanımızda Ne Var?” başlıklı kamuoyu araştırması ile elde edilen veriler; tüketicilerin kredi kart borçlarını ödeme konusunda zorlandıkları, kredi kart limitlerinin ay sonu gelmeden dolmaya başladığı, alım gücü sürekli düşen tüketicinin artık semt pazarlarında dahi kredi kartı kullanmak zorunda olduğu sonucunu ortaya koymuştu.

Sürecin bu olumsuz tabloya dönüşeceği bilinen ve beklenen bir durum olmasına karşın, Tüketici Birliği Federasyonu tarafından neredeyse bir yıldır kamuoyu ile paylaşılan; 

-Banka borçları nedeniyle yasal takip süresinin, Haziran 2023 tarihine kadar 90 gün yerine, 180 gün olarak uygulanması,

-Tüketicilerin temerrüde düşme koşulu aranmaksızın, bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının uzun vadeli ve TCMB politika faizine koşut şekilde yapılandırılması olanağı sağlanması yönündeki önerilerin yaşama geçirilmemesi, ekonomi yönetiminin tarihi hatasına dönüşmektedir.

Banka borçları nedeniyle sayısı artık milyonla ifade edilen tüketicilerin yasal takibe düşmeleri, aileleri ile birlikte 5-6 milyonluk nüfusun ekonominin dışında kaldığını göstermektedir. Önlem alınmadığı takdirde artarak devam edecek bu sürecin bir yandan ekonomideki olumsuzluğu derinleştireceği, diğer yandan da toplumsal barışı zedeleyeceği açıktır.

Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından konunun gündeme alınarak derinleşen banka borçları krizi için acil önlemlerin yaşama geçirilmesi gerekmektedir.

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan

 

Görsel; Ken Currie, otoportre