Türkiye Endişeli (II) İşte halkın dolar kuru tahmini…

/23 Mayıs 2023

Türkiye Endişeli (II) İşte halkın dolar kuru tahmini…

“endişeliMİyiz” başlıklı kamuoyu araştırmasını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı Merve Kazancı; “kurdaki artış, beklentilerin de üzerinde gerçekleşmeye aday” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı Merve Kazancı konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Tüketici Birliği Federasyonu TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu tarafından,  belirli aralıklarla tüketicilerin yakınma ve beklentileri, sorunları, tüketim alışkanlık ve eğilimleri kamuoyu araştırması yöntemi ile tespit edilmektedir.

 

Merve Kazancı, Atılım Kabadayı ve Muhammed Furkan Üce’den oluşan TÜKETİCİNİN NABZI Çalışma Grubu, bugüne kadar;

2022 Haziran ayında, Yaşasın Tatil mi? araştırması ile tüketicilerin bu yıl tatile gitme tercihleri;

2022 Temmuz ayında, Cüzdanımızda Ne Var? araştırması ile tüketicilerin kredi kart kullanım alışkanlıkları,

2022 Ağustos ayında, Ucuzun Peşinde, Tüketici Stok Yapıyor araştırması ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları,

2022 Eylül ayında, BA-RI-NA-MI-YO-RUZ! araştırması ile konıt kiralarında yaşanan sorunlar,

2022 Aralık ayında, yüzde100 Türkiye araştırması ile tüketicinin yerli üretim ürünleri tercihi ölçülmüş ve sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmıştır.

2023 Nisan ayında, 2022 yılında yaşanan ekonomik kriz, deprem ve yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinin tüketici beklentilerinde oluşturduğu etkiyi konu alan “endişeliMİyiz” başlıklı kamuoyu araştırması gerçekleştirilmiştir.

605 kişinin katıldığı araştırma ile sağlıktan, eğitime; barınmadan, enflasyona birçok konuda 2023 yılına ilişkin tüketici endişeleri ve öngörüleri ölçülmüştür. Ortaya çıkan sonuçlar, toplumun büyük kesiminin endişeli olduğu ve 2023 yılı için karamsar beklentileri olduğu yönündedir.

2021 yılından bu yana artış kaydeden döviz kuru konusunda, tüketicilerin yüzde 72,4’ü, yıl sonunda 1 USD Dolarının 22,00 TL’nın üzerinde olacağı öngörüsünde bulunmaktadırlar.

Ulusal paramızın değerinin yabancı para birimleri karşısında değer kaybı, ülke ekonomisine ilişkin tüm verileri olumsuz etkilemekte, başta enerji olmak üzere ürün maliyetlerinin ana girdilerindeki artışa ve enflasyona neden olmaktadır.

Araştırmanın yapıldığı 2023 Nisan ayına kıyasla; içinde bulunduğumuz günlerde,1 USD dolarının fiyatının 20 lira seviyesinde olması, TCMB’nın açıkladığı kur ile serbest piyasadaki kur arasında yüze 1’lere yaklaşan makasın oluşması nedeniyle yılsonunda, tüketici beklentisinin üzerinde bir kur ile karşılaşmak sürpriz sayılmamalıdır.

 

endişeliMİyiz başlıklı kamuoyu araştırmasının ayrıntılı analiz dosyası için

TIKLAYIN

 

Merve Kazancı

Tüketici Birliği Federasyonu

TÜKETİCİN NABZI Çalışma Grubu Başkanı

Kaynaklar:

-