Gelecekteki aydınlığımız için 1 saat karanlık

/25 Mart 2023

Gelecekteki aydınlığımız için 1 saat karanlık

2023 Dünya Saati eylemini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “bu yıl Dünya Saati eylemi, depremde yaşamını kaybedenlerin anısına gerçekleştirilecek” dedi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

 

Küresel iklim krizi ve doğadaki kayıplara dikkat çekmek amacıyla 2007 yılından bu yana, Dünya Saati eylemi gerçekleştirilmektedir. Dünya Saati eyleminde, tüm dünyada, Mart ayının son Cumartesi günü, saat 20:30-21:30 arasında ışıklar bir saat süreyle kapatılmaktadır. Tüketici Birliği Federasyonu her yıl gerçekleştirilen küresel eyleme, Türkiye’den destek vermektedir.

 

Dünyada milyonlarca insanın katıldığı bu eylem, bu yıl 25 Mart 2023 tarihinde,

ülkemizde meydana gelen depremde yaşamını yitiren binlerce kişinin anısına gerçekleştirilecektir.

 

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş ve 20 Şubat 2023 Hatay depremlerinde, büyük bir yıkım yaşandı ve 50 bine yakın insanımızı kaybettik. Depremler, orman yangınları, seller, toprak kaymaları gibi felaketlerde, afet sonrası çalışmalara yoğunlaşılmakta, ancak afetlerin oluşmaması veya oluştuğunda kaybın en az olmasına yönelik önlemlerin yaşama geçirilmesinde kötü bir sınav verilmektedir.

 

Bu yıl Dünya Saati eylemi ile can, mal ve doğa kaybına dikkat çekmek, depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için #Yeşilİyileşme seferberliğine çağrı yapmak için 25 Mart 2023, Cumartesi, saat 20:30-21:30 arasında ışıklarımızı kapatıyoruz.

 

Gelin; 1 saat karanlık, geleceğimizdeki aydınlık için çağrımız olsun.

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan